Stará Huť je obec ležící v jižní části Středočeského kraje asi 2 km východně od Dobříše a 20 km východně od okresního města Příbram. Rozkládá se na úpatí Brd při řece Kocábě, nadmořské výšce 352 m. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1674.
740 obyvatel. Obec vznikla v době stavby hradu.
Nachází se zde kostel sv. Palmácia založený r. 1351, barokní fara z 18. století, kde nyní sídlí Muzeum betlémů. Před farou se nachází socha sv. Šebestiána z dílny M. B. Brauna.
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE - území náleží k barrandienu a je tvořeno horninami starších prvohor. Nacházejí se zde světově významné geologické profily. Prochází zde naučná stezka. HRAD - národní kulturní památka. Hrad byl vybudován v letech 1348 až 1357 Karlem IV. Na počátku husitských válek zde byly uloženy české korunovační klenoty. Velká rekonstrukce hradu v letech 1877 - 1899 znamenala sice značný zásah do autenticity areálu, řada interiérů však zůstala zachována. Hrad se stal vděčným a častým cílem našich i zahraničních turistů, kteří zde mohou obdivovat například kapli sv. Mikuláše, soukromou kapli Karla IV. vyzdobenou polodrahokamy, vzácnou kapli sv. Kříže či studniční věž, chránící studnu 96m hlubokou. Od začátku 18. století byl hrad častým námětem romantických spisovatelů a básníků. Z literárních děl Karlštejn nejvíce proslavila divadelní hra J. Vrchlického "Noc na Karlštejně". Hrad je od dubna do října otevřen denně mimo pondělí.
MUZEUM VOSKOVÝCH FIGURÍN 49˚ 56` 23.54``N 14˚ 11` 14.60``E